Palec w dupie

Just another WordPress.com site

By nad potrzeby wirtualnego pieniądza były przekładane potrzeby społeczeństwa, a w szczególności jego najbiedniejszych.

with one comment

Krzywdę idei socjalizmu wyrządziły dyktatury 20 wieku, gdzie liderzy, starannie kultywując kult jednostki, używali socjalizmu jako przykrywki wobec własnych totalitarnych zapędów. Bolszewicki związek radziecki swoimi wypaczeniami dał idealny pretekst do trwającej przez pokolenia kapitalistycznej propagandy, do prania mózgów proletariatu. Zachłanność ludzi jak Mao lub Stalin doprowadziła do tego, że istnieją robotnicy skłonni bronić swoich opresorów. Pokrętna kapitalistyczna logika, wsparta dekadami propagandy sprawiła, że idea ochrony własności i zysku bezosobowego, pankontynentalnego bytu pasożytującego na pracy ludzi, że ochrona interesów tego jednego procenta populacji, który zabiera 95 procent jej bogactwa, jest ważniejsza od ochrony reszty ludzkości.
marx-das-kapital-cartoon
Praca ma swoją wartość, wartość wyznaczaną przez społeczeństwo, w którym jest wykonywana i społeczeństwo którego dotyczy. Te dwie części składowe wartości pracy zostały od siebie odseparowane w wyniku globalizacji rynku. Lokalna wartość pracy odbiega od wartości efektu tej pracy w miejscu konsumpcji, różnica tej wartości zamiast poprawiać życie pracownika wykonującego pracę zasila kieszeń spekulanta, który produkt przenosi na inny rynek. Efektem wielopokoleniowej propagandy kapitalizmu jest traktowanie tego jako naturalnego stanu rzeczy, jako oczywistości, jako prawa spekulanta do zysku.
Gdy chowamy socjalizm pod wycieraczkę, wyrzucamy z publicznej dyskusji problemy oszałamiającej większości ludzi na świecie. Każe nam się akceptować to, że podstawowym problemem świata pracy jest to na ile elastyczny może być pracownik wobec pracodawcy, podczas gdy problemem pracownika jest to gdzie zostawić dzieci od ósmej do szesnastej. To, że na samo napomknięcie o „elastycznych formach zatrudnienia” reakcją nie jest popukanie się w czoło, jest też jednym z efektów wielopokoleniowej propagandy.
Najbrutalniej ogłupieni stronnicy tych idei to mali przedsiębiorcy, którym wydaje się, że mogą zyskać na eksploatacji pracowników w ten sam sposób, w który zyskują duzi i średni. Zatrudniając ludzi bez gwarancji utrzymania pracy, bez gwarancji urlopów, bez zabezpieczenia od wypadków i bardzo często bez godziwych zarobków sami sobie ucinają tradycyjny rynek zbytu dla małego przedsiębiorcy, rynek lokalny. Rynek lokalny, gdzie wartość jest określana lokalną wartością pracy; a wartość pracy to nie jest to co sobie zażyczy praco- lub ustawodawca, to coś płynnego, regulowanego tradycją, doświadczeniami i wymaganiami społeczeństwa. Na rynku lokalnym konsumentem są pracownicy, są ci z których składa się społeczeństwo.
Socjalizm musi wrócić do dyskusji. Trzeba zmienić punkt ciężkości w dyskusji o społeczeństwie, o pracy i o pieniądzach. Musimy sobie przypomnieć, że zysk, choć niektórzy mogą się przez niego realizować, nie jest celem społeczeństwa. Jako społeczeństwo nie mamy obowiązku zapewniać możliwości zysku. Przenieśmy punkt ciężkości na ludzi.

Written by palecw0

Wrzesień 18, 2013 @ 6:13 pm

Jedna odpowiedź

Subscribe to comments with RSS.

  1. Billy Bragg ❤
    "home front" najleprzy!!!11one

    NTP

    Październik 19, 2014 at 4:49 pm


Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: